BIARRITZ- ST JEAN DE LUZ SÖRFÇÜ CENNETİ / SURFER PARADISE

IMG_2516 copy

Bask mutfağı zor bir mutfak. Her ne kadar yeni yemekleri tatmaktan zevk alsam da Biarritz benim için yemek açısından iyi bir deneyim olmadı. Ama Biarritz’e sırf okyanus ve sörfçüleri görmek için gitmeye değer. Alışılagelmiş seyahat noktalarından olmadığı için oraya nasıl giderim, direk uçuş yoktur gibi kaygılarınızın olması normal. Ama inanın o kadar zor değil. Öneğin Paris’ten hızlı tren veya uçakla gidebilirsiniz. Bu arada Biarritz’e gitmişken araba kiralayıp çok yakındaki St Jean de Luz ve İspanya sınırını geçip San Sebastian’ı da mutlaka görün.

IMG_2486 copy

Hotel du Palais. Eugenie ve Napoleon III, 1853 yılında evlendikten sonra kendilerine yazlık bir rezidans yapmak üzere Biarritz’de bir arsa almışlar. 1855 ve 1868 yılları arasında her yazı burada geçirmişler. Şehrin diğer ziyaretçileri arasında Belçika Kralları, Monaco prensi, İspanya kraliçesi ve güzel havadan faydalanmak isteyen İngilizler de varmış. Şehir bu şekilde popülerleşmeye başlamış ve nüfusu gittikçe artmış. Villa Eugenie daha sonra belediyeye satılmış ve Hotel du Palais adı altında bir otel halini almış.

Le Café de Paris Hotel. Şehrin tam merkezinde diyebiliriz. Arka tarafa bakan odalarda etkileyici bir okyanus manzarası var. Araba kiralamayı düşünenler için otelin tam karşısında bir otopark (Bellevue) olduğunu da söyleyelim. 5, Place Bellevue

 

IMG_2603 copy

Palmarium Biarritz. Tam bir sörfçü bar/restoranı. Özellikle yerel insanların tercih ettiği cok rahat ve sevimli bir yer. Yemeklerin porsiyonları da oldukça büyük ve lezzetli.

Les Colonnes. Akşamüstü terasında kahve veya prosecco keyfi yapabilirsiniz. 4 Avenue Edouard VII

Les Rosiers. Şık ve romantik bir akşam yemeği için iyi bir tercih. Serviste oldukça iyiler ama menüde ne olduğundan emin olamadığınız yemekleri denemeden önce iki kere düşünün. 32, Avenue Beau Soleil

 

IMG_2535 copy

I wouldn’t say that you should go to Biarritz for food&drink. I really don’t fancy basque food. However, it’s a must see place and you can easily go there by train or plane from Paris. Once there, you can also rent a car and visit St Jean de Luz and San Sebastian in Spain.

Hotel du Palais. Eugenie and Napoleon III married in 1853 and bought a land in Biarritz to build a summer residence. They spent each summer in Biarritz between 1855 and 1868. Among the visitors of the city, kings of Belgium, prince of Monaco, queen of Spain and english people who wanted to benefit from nice weather. City became more and more popular and the population grew. Villa Eugenie was sold to the municipality and became a hotel under the name of Hotel du Palais.

IMG_2503 copy

Le Cafe de Paris Hotel. Located in the centre of the city.Rooms facing the ocean have a very impressing view. For those who plan to rent a car, there is a car park just in front of the hotel. 5, Place Bellevue

 

Palmarium Biarritz. A real surfers’ bar/restaurant. Preferred by local people and it’s a very casual and cute place. Portions of foods are quite big and foods are delicious.

Les Colonnes. Nice for a coffee or prosecco in the afternoon or early evening. 4, Avenue Edouard VII

Les Rosiers. Good place for a fancy and romantic dinner. Service is very good however I wouldn’t encourage you to try something from the menu that you can’t understand. 32, Avenue Beau Soleil

Written By
More from Deniz Eray

İtalyan Rivierasının En Güzeli Santa Margherita Ligure

İtalyan rivierası denilince pek çok kişinin aklına Portofino gelir. Haksız da değiller....
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *