New York’un Film Yıldızı Tren Garı: Grand Central Terminal

Sayısız filmde bazen aşıkların kavuşma sahnelerine bazen de gelmeyecek yolcuları bekleyenlerin hüznüne sahne olan Grand Central Terminal, New York’ta görülmesi gereken yerlerden biri.  Friends with Benefits (2011), Carlito’s Way (1993), Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) ve Old Dogs (2009) Grand Central Terminal’in rol aldığı filmlerden sadece bir kaçı. Yüksek tavanlı, ortasında bir saatin bulunduğu Main Concourse yani ana salona girince bu gösterişli yapının büyüsüne kapılmamak mümkün değil. Tren platformlarına gidenler, bilet alanlar ve en çok da fotoğraf çekenlerle birlikte tren trafiği kadar hareketli bir insan trafiği görmeye hazır olun.

Travel Leisure dergisi tarafından 2012’de yapılan bir ankete göre  Grand Central Terminal dünyadaki en çok ziyaret edilen turistik yerleri sıralamasında altıncı sıradaymış. Senede yaklaşık 21.600.000 ziyaretçi ağırladığı düşünüldüğünde çok da şaşırtıcı bir sonuç olmasa gerek.

Sabah 5:30’dan gece yarısından sonra 2’ye kadar açık olan terminalin alt katında bir alışveriş merkezinin yemek katını andıran bir yemek alanı bulunuyor. Aslında alışveriş merkezi demek de çok yanlış olmaz çünkü terminalin içinde bir sürü dükkan da bulunuyor. Benim favorim Sonny Angels, Kid Robot gibi tasarımcı oyuncaklarını bulabileceğiniz PIQ.

New York’ta görülecekler listenize GCT’ye eklemeyi unutmayın!

42nd Street and Park Avenue

Midtown Manhattan

 

This post is also available in: İngilizce

Yazıdan Etiketler
,
Written By
More from Deniz Eray

Ekşi Mayanın Hikayesi ve Nino Bakery

Teşvikiye’de Hüsrev Gerede Caddesi’nden aşağı doğru inerken sağ kaldırımda ufak bir fırın...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *