Venedik Karnavalı’nın Benzerini Almanya’da Bulduk

Seyahat ederken çok planlı, programlı olmamanın en büyük faydası yol boyunca küçük sürprizlerle karşılaşma ihtimalinizin olması. Biz de Stuttgart’tan Rothenburg ob der Tauber’e doğru arabayla giderken keşfettiğimiz ve dönüş yolumuzda tekrar uğradığımız Orta Çağ şehri Schwabisch Hall’u gezerken kendimizi Venedik Karnavalı’nda bulacağımızı bilmiyorduk.

Daha bir gün önce bomboş olan sokaklardan akın akın insanların geldiğini görünce birşeyler döndüğünü anladık ama etrafta maskeli ve kostümlü insanları görmeye başlayınca esas heyecanlı kısım başladı. Klasik ben arabada yerimde duramayıp hemen park etmeliyiz, birşeyler oluyor, birşeyler oluyor diye Mark’ın kafasını ütülemeye başladım tabi ki. Meğer kendimizi senede bir kez yapılan Hallia Venezia’da bulmuşuz.

Herşey bir kaç Schwabisch Hall yerlisinin Venedik Karnavalı’ndan etkilenerek 1998 yılında Hallia Venezia’yı kurmasıyla başlamış. Festivale katılan herkes maskelerini ve kostümlerini kendileri hazırlıyor ve eski şehrin tarihi sokaklarında hünerlerini görücüye çıkarırcasına salınıyorlar. Hem çok yavaş yürüyorlar hem de fotoğraflarını çekenlere uzun uzun poz veriyorlar. Şehrin sokaklarına yayılan bu gösteri öğleden sonra saat 2’de St Michael kilisesinin merdivenlerinden inerek toplu bir selamlama yapmaları ile sona eriyor. Biz hepsinin kiliseden çıkmasını bekleyemedik ama meydanda ciddi bir kalabalık toplanmış, ilgiyle izliyordu.

Hallia Venezia her sene Venedik Karnaval’nın başlamasından tam sekiz gün önce yapılıyor. Aklınızda olsun!

Hallia Venezia – Schwabisch Hall

Hallia Venezia – Schwabisch Hall
Hallia Venezia – Schwabisch Hall
Hallia Venezia – Schwabisch Hall

Almanya seyahatinden fotoğrafları satın almak isterseniz ArtandtheStreetShop sayfamıza bakabilirsiniz.

Yazıdan Etiketler
Written By
More from Deniz Eray

ANDY WARHOL / PERA MÜZESİ (7 MAYIS-20 TEMMUZ)

Pera Müzesi’nde Amerikan pop kültürünün temsilcisi Andy Warhol’un sergisini gezmek için son...
Read More

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *